تبلیغات
پخش و عرضه محصولات رژیمی و دیابتی - ایزومالت ( آریانا پخش 09111179026)
پنجشنبه 6 آبان 1389

ایزومالت ( آریانا پخش 09111179026)

• نوشته شده توسط: محمد آریانا

بررسی نقش قندهای الكلی به ویژه ایزومالت بر فیزولوژی بدن انسان

 پلی ال ها كربوهیدرات های هیدروژنه شده ای هستند كه به عنوان جایگزین های شكر مورد استفاده قرار میگیرند. چون پلی ال ها بر عملكرد روده تاثیر مثبت دارند، در سلامت دهان و دندان نقش موثری ایفا می كنند و چون كم كالری و كم هضم هستند لذا تمایل به مصرف این مواد روز به روز بالا می رود. ایزومالت، الكل دی ساكارید است كه پیوندهای بین ملكولی پایداری دارد. طی دو مرحله فرآیند، از ساكاروز گرفته می شود. از لحاظ فیزیولوژیك ، علاوه بر موارد ذكر شده درباره پلی ال ها، ایزومالت سطح گلوكز و انسولین خون را چندان افزایش نمی دهد، ملین است و پوسیدگی كانی های دندان را در مراحل اولیه، ترمیم می كند.

تاثیر مصرف ایزومالت بر عملكرد روده ها:
ایزومالت یك كربوهیدرات كم هضم است و مانند فیبرهای غذایی عمل می كند. در واقع در روده كوچك جذب نمی شود بنابراین پس از مصرف ایزومالت ،تركیبات غذایی موجود در روده كوچك غنی تر از زمانی است كه موادی مثل شكر خورده شده باشد چون شكر سریعاً به صورت آنزیمی هیدرولیز شده و كاملاً در روده كوچك جذب می شود. از طرفی به خاطر مولكول های جذب نشده ایزومالت ، فشار اسمزی در روده كوچك افزایش می یابد، مقدار آب بیشتری به داخل لومن 4 روده وارد می شود و محتوای روده بزرگ را آبكی تر می كند.
پوسیدگی های دندان در حقیقت فرآیند گسترده ای است كه طی آن كانی های دندان به شكل موضعی از بین می رود و خرابی دندان به دلیل سوخت و ساز اسید ارگانیك توسط باكتری دهان ایجاد می شود.
 بخش عمده ایزومالت مصرف شده برای جذب به روده بزرگ می رود و چون ایزومالت یك ماده prebiotic2 است و باعث افزایش فعالیت بیفیدوباكتریا و باكتریای اسید لاكتیك در روده انسان می شود بنابراین در درمان بیماریها و اختلالات روده ای مثل بیماری كرون 3 موثر است زیرا در این نوع بیماری ها تعداد بیفیدوباكتریا و لاكتوباسیلی در مدفوع كاهش می یابد. در صورت مصرف 20 تا 30 گرم ایزومالت در هر روز، اثرات ملین آن بروز می كند. بنابراین مدفوع را آبكی تر می كند و برای درمان یا پیشگیری از ناراحتی های مثل یبوست، هموروئید و شیارهای مقعد موثر است. دفع نیتروژن از طریق مدفوع دو برابر بیشتر از زمانی است كه ساكاروز مصرف شده باشد چون با مصرف ایزومالت فعالیت میكروبی افزای شمی یابد ، ماده خشك مدفوع بیشتر می شود و بنابراین دفع پروتئین (نیتروژن)افزایش می یابد .
موارد ذكر شده در درمان یا پیشگیری اختلالات، ناراحتی ها و بیماری های مربوط به روده مفید و موثر است.

تاثیر مصرف ایزومالت بر سلامت دهان و دندان:
پوسیدگی های دندان در حقیقت فرآیند گسترده ای است كه طی آن كانی های دندان به شكل موضعی از بین می رود و خرابی دندان به دلیل سوخت و ساز اسید ارگانیك توسط باكتری ها دهان ایجاد می شود. خرابی دندان بر روی عملكرد تمام بدن موثر است زیرا وقتی توانایی جویدن و بلعیدن غذا وجود نداشته باشد سلامت بدن به خطر می افتد . جلوگیری از ابتلا به دندان و لثه به عفونت و خرابی با پوسیدگی دندان به سلامت بدن تاثیر گذار است. یكی از مواردی كه در مراقبت از دندان باید در نظر گرفته شود مصرف كردن مواد غذایی است كه به دندان آسیب نرساند و پوسیدگی دندان را ایجاد نكند.
كربوهیدارت های قابل تخمیر مثل ساكاروز به وسیله میكروارگانیسم فلورای دهان مورد استفاده قرار میگریند و باعث افزایش تولید اسید می شوند و به اصطلاح دندان را demineralize5 می كنند. اما ایزومالت ، كربوهیدراتی است كه پوسیدگی دندان را ایجاد نمی كند چون پیوند های بین مولكولی به آسانی شكسته نمی شوندت بنابراین به راحتی تخمیر نمی گردد به علاوه، پس از مصرف ایزومالت ، pH دهان، افت چندانی پیدا نمی كند نتیجه ارزیابی اندازه گیری های pH تركیبات شیرین حاوی ایزومالت یعنی آبنبات، آدامس و شكلات بدون قند نشان داده كه پس از مصرف ایزومالت سطح اسیدیته دهان، خنثی باقی می ماند و از طرفی چون جویدن یا مكیدن این محصولات و طعم شیرین آنها، بزاق را تحریك می كند و بزاق تحریك شده اثر پاك كنندگی و رقیق سازی دارد،باعث بالا رفتن pH می شود و در غلظت كلسیم بزاقی، افزایش ایجاد می كند بنابراین مصرف محصولات بدون قند حاوی ایزومالت می تواند باعث ترمیم پوسیدگی های اولیه شود.
در سال 2000 در طی تحقیقی كه با استفاده از روش میكرورادیو گرافی انجام گرفت تخریب و ترمیم كانی های دندان پس از مصرف ایزومالت ، اندازه گیری و مشخص شد كه مواد معدنی كانی دندان پس از مصرف ایزومالت به مراتب كمتر از دیگر كروهیدارت ها آسیب می بیند.
مجوز بر چسب گذاری بر خوراكی های حاویز ایزومالت توسط FDA صادر شده كه بر این اساس مواد غذایی دارای ایزومالت به عنوان موادی كه ایجاد پوسیدگی و یا خرابی دندان نمی كنند شناخته شده اند.
مطالعات بالینی اثبات كرده است كه پوسیدگی دندانی در بین افرادی كه از جایگزین های شكر استفاده می كنند در حدود 30 تا 60 درصد كمتر از افرادی است كه در گروه كنترل (دیگر كربوهیدارت ها) قرار داشته اند.
 مطالعات بالینی اثبات كرده است كه پوسیدگی دندانی در بین افرادی كه از جایگزین های شكر استفاده می كنند در حدود 30 تا 60 درصد كمتر از افرادی است كه در گروه كنترل(دیگر كربوهیدارتها) قرار داشته اند.
بر اساس آخرین پژوهش های متخصصین انجمن غذا در آمریكا، برای داشتن دندان های سالم باید هفت مورد تغذیه ای را رعایت كرد كه از این هفت مورد، دو مورد به مصرف فرآورده های بدون قند حاوی پلی ال ها اشاره می كند: آدامس یا آبنبات بدون شكر بمكید(به خصوص آبنبات های حاوی قندهای الكلی كه باعث ترمیم پوسیدگی می شود)
بین وعده های غذایی از آبنبات یا آدامس بدون قند استفاده كنید چون ترشح بزاق را افزایش می دهد.

میزان كالری ایزومالت:
 امروزه مشكل چاقی گریبانگیربسیاری از افراد جامعه است گرچه افراد تلاش می كنند كه غذای كمتری مصرف كنند اما چاقی همچنان بیداد می كند زیرا استفاده از غذاهای آماده و نوشیدنی های كافئین دار باعث بالا رفتن میزان قند خون می شود كه چاقی را به همراه می اورد.
مصرف ایزومالت به جای شكر به دو دلیل می تواند در كنترل چاقی موثر باشد: اولا ایزومالت فقط نصف كالری شكر را دارد(ایزومالت 2kcal/g) چون آنزیم های روده توانایی هیدرولیز پیوندهای پایدار دی ساكارید كم هضم را ندارد بنابراین جذب ایزومالت از طریق روده كوچك به كندی انجام میگیرد و تاثیر آن دركاهش میزان انرژی دریافتی بدن به مقدار 20 تا 40 كیلو كالری در روز می باشد ، به بیان دیگر بدن انسان فقط می تواند 50 درصد انرژی ایزومالت را مورد استفاده قرار دهد. پس مصرف یك آبنبات بدون قند حاوی ایزومالت كه در حدود 3 گرم وزند دارد، 6 كالری كمتر از آبنبات با قند انرژی تولید می كند و از آنجا كه تغییرات بسیار كم هم می تواند باعث تحولات موثر شود در صورت رعایت توازن كالری، مصرف 50 كالری كمتر در هر روز به مدت 12 ماه می تواند وزن شما را در حدود 5/2 كیلوگرم كاهش دهد. در ضمن از آنجا كه ایزومالت به آرامی در بدن جذب می شود بر میزان انسولین و گلوكز خون تاثیر چندانی نمی گذارد و بنابراین یك ماده غذایی low Glycemic6 است. مواد غذایی مثل ایزومالت كه low GI هستند باعث افزایش وزن نمی شوند میزان GI برای ساكاروز 65 و برای ایزومالت 9 برآورده شده است.
برای كنترل وزن، رژیم های غذائی مختلفی وجود دارد اما افرادی كه از رژیمهای كم چربی و كم كالری استفاده می كنند بیشتر گرسنه می شوند تا افرادی كه از رژیم های غذائی law-GI استفاده می كنند.
تاثیر مصرف ایزومالت بر سطوح گلوكز و انسولین خون:
به طور كلی قندهای الكلی برای متابولیز در بدن ، نیاز به انسولین ندارند. Geoffrey Livesey در سال 2003 میزان جایگزین های آن به این صورت مشخص نمود: اریتریتول 2، زایلیتول و سوربیتول 11، مانیتول و مالتیتول 27، ایزومالت 6 و لاكتیتول 4 كه این مقادیر همگی كمتر از ساكاروز 43 و گلوكز 100 بودند. از طرفی همانگونه كه در قسمت قبل اشاره شد مقدار glycaemic index هم نبت به ساكاروز بسیار كمتر بود و این مقادیر به مقدار مصرف و نوع متابولیز بستگی ندارد یعنی اگر افراد دیابتی نوع 1 كه از پانكراس مصنوعی استفاده می كنند و دیابتی های نوع 2 هم از ایزومالت استفاده كنند میزان GI تغییری نمی كند.
برای كنترل وزن، رژیم های غذائی مختلفی وجود دارد اما افرادی كه از رژیمهای كم چربی و كم كالری استفاده می كنند بیشتر گرسنه می شوند تا افرادی كه از رژیمهای غذائی low-GI استفاده می كنند.
بنابراین مصرف ایزومالت به جای ساكاروز برای افراد دیابتی توصیه می شود چون میزان قند خون پس از مصرف این ماده و فرآورده های آن تغییر چندانی نخواهد كرد.
نتیجه گیری:
گرچه پولیول ها جزء مواد غذائی ضروری نیستند اما نقش موثری در سلامت افراد ایفا می كنند. مصرف پولیولها از جمله ایزومالت ، بهبود عملكرد روده را در پی خواهد داشت چون باعث :
-    پایین آوردن pH روده
-    آبكی شدن روده
-    تاثیر گذاری بر تشكیل فلورای روده
-    افزایش میزان biomass7 در روده
-    افزایش وزن مدفوع می شود.
از طرفی می تواند در حفظ سلامت دندان تاثیر گذار باشد چون در مقایسه با ساكاروز ، ایزومالت باعث كاهش تشكیل جرم دندان می شود و پوسیدگی دندان ایجاد نمی كند حتی در مواردی كه پوسیدگی در مراحل اولیه باشد، مصرف ایزومالت می تواند باعث ترمیم پوسیدگی شود. مصرف فرآورده های حاوی ایزومالت ، به دلیل كم كالری بودن و low-GI بودن این محصولات، افزایش وزن را در پی نخواهد داشت.
مصرف ایزومالت میزان قند خون را افزایش نمی دهد. بنابراین برای افراد دیابتی قال استفاده است......


نظرات() dabs
پنجشنبه 3 اسفند 1396 10:50 ب.ظ
راه عالی برای توصیف، و بخش خوبی از نوشتن برای به دست آوردن حقایق در مورد تمرکز ارائه من، که من قصد دارم در ارائه موسسه آموزش عالی.
cam4 token gold generator
سه شنبه 17 بهمن 1396 02:29 ب.ظ
چه کسی همه چیز را می سازد، اولین بار من در این وب بازدید می کنم
صفحه و پاراگراف در واقع برای من بسیار مفید است، نگه داشتن پست چنین مقالات
یا بررسی ها
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:56 ب.ظ
Wow, that's what I was exploring for, what a material!
present here at this website, thanks admin of this web site.
std clinic near me
یکشنبه 4 تیر 1396 11:30 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا نشستن درست با من پس از
برخی از زمان. جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به
من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.
من هنوز کردم مشکل خود را با
فراز در منطق و شما خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام من را بدون شک
بود در گم.
home std test
جمعه 2 تیر 1396 10:48 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که
صدایی دلنشین ابتدا آیا نه نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.

من این کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را سادگی به پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا تا پایان مجذوب.
footprint
شنبه 14 خرداد 1390 04:53 ب.ظ
سلام مطالب خوبی داشت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر